13 Nisan 2014 Pazar

Bowling

Bir İnsan Kaynağı Öyküsü
 İnsan Kaynağının Yöneticisi ve İnsan Kaynağı Başrolde

Fransız yapımı Bowling, Hastane yönetimi tarafından kâr etmediği için kapatılmasına karar verilen Kadın Doğum Bölümü çalışanlarının mücadelesini anlatıyor. Bu zor kararı, göreve başlar başlamaz yönetmek zorunda kalan İnsan Kaynakları Müdürünün çalışanlarla olan ilişkisi ise senaryoya yön veriyor. Peki adı neden Bowling? Filme konu olan hastanenin çalışanlarının kurduğu bir bowling takımı var. İK Müdürü de bu ekibe dahil oluyor ve ilişkilerin temeli burada atılıyor.

Film hızlı başlıyor ancak yavaş gelişiyor. Bir çok sinema severin ne yazık ki sıkılacağını sanıyorum. Dublajlı yayını tercih ederseniz daha zevkli gelebilir, diyaloglar çok yoğun olduğu için Fransızca biraz yorucu olabilir.

İnsan Kaynakları alanında uzmanlaşmak isteyen ve bu alanda hali hazırda uzman olan kişilerin filmi izlemesini tavsiye ederim. Ben de iş yaşantımı İnsan Kaynakları geleceğine dönük kurmuş biri olarak  filmde analiz edilmesi gereken bir çok yaklaşım olduğunu düşünüyorum.

İnsan Kaynakları; içinde barındırdığı onlarca fonksiyona rağmen tek cümlede tanımlanabilen bir dal. Dışarıdan tek bir cümle ile telaffuz edilse de özünde bitmeyen tanımlarını yeterince açıklayamamış olduğumuzu hissediyorum. Filmde de bu bakış açısı var. Bu sebeple İK yönetiminde çok yönlü olmak ve durumsal yaklaşımı sürdürmek şart. Filmde genel düşünce İK çalışanı gıcıktır, antipatiktir, anlaşılmazdır.  :)
Yine de görünüşte öyle olsa da yakından tanısanız seversiniz diyor ve bugün ki yazımı tamamlıyorum :) Bowling
IMDB Puanı: 5/10
Tür: Komedi
Yönetmen: Marie-Castille Mention-Schaar 
Oyuncular:      Catherine Frot, Mathilde Seigner, Firmine Richard 
 |Süre: 1 saat 30 dakika